פשע על פשע – חכ"ל עו"ד נורית קורן

יום שני ה-23.5.2022, ייחרט בזיכרוני כיום מיוחד המציין אבן דרך נוספת במסע העקלקל והאינסופי לחקר האמת ב"פרשת ילדי תימן המזרח והבלקן".

לאחר 4 שנים של הליכים משפטיים הגיע היום המיוחל של עו"ד רחל דותן שייצגה את משפחת חורי בהליך פתיחת הקבר של יקירם על מנת לדעת מי טמון בחלקה שבה יש מצבה עם שמו. יש להזכיר שמשפחות הילדים לא ראו בזמן אמת גופה ולא קברו אותם ולכן נעשה הליך זה בעקבות חוק מיוחד שחוקקתי, בכנסת ה-20 ה"חוק לפתיחת קבר של קטין יוצא תימן המזרח והבלקן לשם  זיהוי ועריכת בדיקה גנטית לקשרי משפחה (הוראת שעה) התשע"ח 2018". ההליך המשפטי התארך מכיוון שזהו חוק חדש שעדיין לא יצא לפועל.

השכם בבוקר הגעתי נרגשת ביותר לחלקת הקבר של הילדים בבית-העלמין "סגולה" בפתח-תקווה, שורות הקברים מסודרים כמו חיילים, האחיות לבית חורי שהגיעו לפניי, אף הן היו נרגשות לקראת מה אנחנו הולכות והולכים לראות היום. התרגשות עצומה אחזה בכל הנוכחים כשהחלה הרמת ציון הקבר, מסגרת מגרנוליט עם שמו של עוזיאל חורי שהחברה קדישא פ"ת הניחה על חלקות הקברים בשנות ה-90 לאור מאבקו של הרב עוזי משולם, לפני כן זאת היתה חלקת אדמה ללא שום ציון של הקברים אלא מעטים שאכן קברו את יקיריהם ואף בנו להם מצבה מיוחדת.

לאחר כשעה החלה החפירה בידי המומחים שאחד מהם הוא מטעם המשפחה, לאחר מספר שעות של חפירה, אני רואה נהירה של כל הנוכחים כולל אנשי תקשורת שרצים אל הקבר, מיד הבנתי שיש התפתחות מרעישה ואולי הגענו אל השרידים.

מה רבה היתה ההפתעה והאכזבה כשהתגלה שלאחר 60-70 ס"מ של אדמה נגלו שתי מצבות ללא שם ונראות כגולל של הקברים המקוריים, לא ניתן לדעת האם זה הקבר מימין או משמאל של עוזיאל?! לאחר כשעה של התייעצויות בין המשפחה, היועצים המשפטיים והמומחים, הוחלט להפסיק את החפירה ולגשת לביהמ"ש שיחליט כיצד לפעול, לאור ההתפתחות בבית-העלמין.

האכזבה היתה גדולה בעיקר של המשפחה שרצתה לסיים את ההליך הקשה, אני ידעתי שההליך לוטה בערפל ועד שלא נפתח קבר אחד לא ניתן לדעת מה מסתירה "חברה קדישא", כי הרי המקום באחריותה, מתוחזק ומופעל על ידה! מתגלה בפנינו פשע על פשע, פשוט מחריד!!

השאלות שעולות הן:

  • מדוע "חברה קדישא" כיסתה את כל החלקה של 400 קברים לערך, באדמה בגובה של 60 ס"מ , מה רצתה לקבור ולהסתיר מהמשפחות?
  • מדוע לא דאגה לסמן בדיוק רב את המצבה מלמטה למעלה, כך שאפשר לזהות את הקבר הדרוש לפתיחה???

הרי ידוע לנו שבשנת 1997, לאחר מאבק משפטי של המשפחות, עו"ד רמי צוברי , פתח 10 קברים מדגמית ונמצאו 22 שלדים כאשר שניים נקברו בתוך קבר אחד, לאחר בדיקות ד.נ.א, לא נמצא קשר בין הילדים לפרשת ילדי תימן. לפיכך, ציפיתי שימצאו שני שרידי שלדים, אולם לא ציפיתי למציאת הקברים המקוריים. סביר להניח שיהיה צורך להעמיק בחפירה כדי להגיע אל השלדים.

האם "חברה קדישא" כיסתה את החלקה באדמה בגובה כזה, כדי לקבור מעליהם קברים חדשים??, כמו שנעשה בבית העלמין גבעת-שאול, לצערי "חברה קדישא" בירושלים כיסתה בשני מטר אדמה שתי חלקות ש"וועדת כהן-קדמי", הצביעה כי הילדים נפטרו ונקברו בחלקה זו, "חברה קדישא" קברה אנשים מבוגרים מעל חלקת הילדים ולא ניתן להגיע לקברים של הילדים.

מזעזע לחשוב, איך עושים דבר כזה?? לשאלתי בסיור בזמנו, נאמר לי שהמשפחות לא הגיעו ולכן פעלו כך!! כמה נוח להאשים את המשפחות שלא ידעו כלל היכן יקירם קבור. אל לנו לשכוח שלא כל המשפחות התלוננו, היו רבים שהאשימו את עצמם באיבוד הילד ושקעו למרה שחורה, משפחות רבות האמינו לממסד ועסקו בגידול הילדים האחרים במשפחה ודאגו לרווחתם במדינה הצעירה ורק כשהגיעו צווי הגיוס קמה הסערה היכן ילדים?!

הרי ילדים אלו עד היום רשומים במרשם התושבים של משרד הפנים כאנשים חיים וחלקם אף הוזמנו להצביע בבחירות האחרונות ונשלח אליהם כרטיס אזרח ותיק!!! לעומת זאת, הטענה של הוועדות השונות, כי הילדים נפטרו, לפיכך, מדוע לא הורדו ממרשם התושבים??? מה המדינה עדיין בהתארגנות…?!, כמו כן, כאשר פונים למשרד ההגירה והאוכלוסין ומבקשים פרטים על ילד שנעלם ולמשפחה יש את מספר תעודת הזיהוי שלו, התשובה לשאילתא היא "עזב" (ר"ל: שהילד עזב את הארץ ) בשנת 1962/1… תשובות מוזרות שאין להן מענה….

אני שבה לשאלה המנקרת במוחי ולא נותנת לי מנוח: מה רצתה "חברה קדישא" להסתיר כשקברה שני ילדים בתוך קבר אחד? האם רצתה לקבל את כספי הקבורה ולחסוך הוצאות? האם שיתפה פעולה עם גורמי הרפואה בהסתרת קבורת שרידי ילדים מכיוון שנעשו בהם ניסויים ומחקרים? המעלה תהיות כמו על ניתוחי גופות ילדים שנעשו מבלי ליידע ולקבל את הסכמת ההורים, אולי נעשה שוד איברים?? שלא הותיר שרידים לקבורה?? שאלות קשות הממתינות לפתרונן!

אני קוראת לכל בר דעת להצטרף אליי למאבק ולהמשיך ללחוץ על הממסד לבצע את פתיחת הקברים הנדרשים, לפרסם את דוח "ועדת גרוטו" לאלתר ולפתוח ארכיונים רפואיים על מנת שהמשפחות יקבלו תשובות אמת לאחר שבעים שנה.