הפסטיבל הבינלאומי "ואצלב האוול"

הפסטיבל הבינלאומי "ואצלב האוול" יצא לדרך!

 שגרירויות צ'כיה, סלובקיה והמרכז לתרבות הצ'כית בת"א הציגו סדרת אירועים חגיגיים המוקדשים לכבוד 25 שנה מאז הקמת היחסים מחדש בין ישראל לצ'כוסלובקיה.

בין האירועים:

  • הקרנה חגיגית של סרט דוקומנטרי ודיון על המורשת של האוול בסינימטק ת"א
  • תערוכת "גדר" על הגדר סביב שגרירות צ'כיה
  • טקס מתן שם לרחובות בירושלים, חיפה ות"א על שם ואצלב האוול
  • הצגת "Havel's Bank" בקמפוס האוניברסיטה העברית
  • משחק הוקי (!) ידידותי

"Vision is not enough, it must be combined with venture. It is not enough to stare up the steps,

we must step up the stairs."

Václav Havel

הפסטיבל נמשך לאורך כל השנה!

איך הפכה פראג לידידה הכי חמה של ישראל באיחוד האירופי?

מאחורי חברות כה חזקה ומיוחדת עומד ואצלב האוול – סופר, מחזאי מנהיג פוליטי, הנשיא האחרון של צ'כוסלובקיה והנשיא הראשון של צ'כיה.

ואצלב האוול הוא זה אשר יזם את הגישה הידידותית והמהפכנית לישראל. ב – 1 בינואר 1990 לאחר נפילת מסך הברזל, ואצלב בנאומו הראשון כנשיא, קרא להקים מחדש את היחסים הדיפלומטים עם ישראל. תוך חודש הוא מימש הבטחה זו וכבר ב 9.2.1990 נחתם הסכם כינון יחסים דיפלומטים בין צ'כוסלובקיה וישראל (הסכם זה נחתם ע"י שרי החוץ ג'ירי דיינסטבייר ומשה ארנס). חתימת הסכם זה הביאה לסיום המדיניות האנטי-ישראלית שהייתה בארצות הגוש הסובייטי. באפריל באותה השנה, האוול נהפך להיות המנהיג הראשון של המדינות החופשיות מהמשטר הסובייטי שביקר בישראל. באותו הביקור הוא הביא עימו 180 יהודים מצ'כיה כדי להראות את קרבת היחסים בין שתי המדינות.

בנוסף, האוול הציע להשתמש בצ'כוסלובקיה כמדינת מעבר עבור יהודים מברה"מ בדרכם לעלות לישראל. הוואל התנגד למכירת נשק למדינות עוינות לישראל ותמיד נלחם בכל כוחו כנגד האנטישמיות באירופה ובעולם. צעדים אלו של האוול היו חזרה על דרכו של הנשיא הראשון של צ'כוסלובקיה, תומס מסריק שתמך בהתיישבות היהודית בארץ עוד בשנת 1927.

במסגרת הפסטיבל לקחו חלק שגריר צ'כיה אִיווֹ שוורץ, מנהל המרכז לתרבות הצ'כית לוקאש פריביל, במאית הסרט אנדראה סדלצ'קובה, השגריר לשעבר פרופ' משה ארנס וחברי הנהלת איגוד העיתונאים הארצי בסקטור האקדמי, נשיא האיגוד ד"ר דן שמיר, יו"ר האיגוד פרופ' נֹח הלפרין, ד"ר אסף שמר וחבר ההנהלה העיתונאי רוסטיסלב גולצמן.

"ציטוטים"

מאת Václav Havel

All human suffering concerns each human being

Work for something because it is good, not just because it stands a chance to succeed

The real test of a man is not when he plays the role that he wants for himself but when he plays the role destiny has for him